TNP » Informacje bieżące
Informacje bieżące
Miło nam poinformować, że Towarzystwo Naukowe Prakseologii jest uwzględnione w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2024 rok w 2025 roku. Wykaz ten opublikowano 12 grudnia 2024 roku na stronie www.niw.gov.pl/opp/wykaz-opp.
II Konferencja Prakseologiczna Zakładu Filozofii KES SGH pt. „Prakseologia, etyka, sztuczna inteligencja” odbyła się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie 3 grudnia 2024 r. Program konferencji zamieszczono w załączniku u dołu strony.
Ustanowienie roku 2024 – decyzją Senatu RP – Rokiem Edukacji Ekonomicznej stanowi formę docenienia poczynionych na przestrzeni ostatnich 100 lat wysiłków tysięcy osób i instytucji zaangażowanych w popularyzowanie i przekazywanie tej jakże ważnej wiedzy, a także wyraźnym wsparciem dla działań podejmowanych obecnie zarówno przez instytucje publiczne jak i podmioty sektora organizacji pozarządowych. Stanowi także okazję do przypomnienia znaczenia reform i inicjatyw gospodarczych Władysława Grabskiego oraz idei edukacji ekonomicznej zawartej w książce Janusza Korczaka „Bankructwo Małego Dżeka”.
Inicjatywa jest również ważnym wsparciem dla procesu wdrażania nowego przedmiotu ekonomicznego do szkół ponadpodstawowych (Biznes i zarządzanie) oraz Krajowej Strategii Edukacji Finansowej.
W 2024 roku obchodzimy rocznice:
- 100-lecia wprowadzenia reform gospodarczych Władysława Grabskiego;
- 100-lecia ustanowienia polskiego złotego;
- 100-lecia utworzenia Banku Polskiego (później NBP);
- 100-lecia utworzenia Banku Gospodarstwa Krajowego – pełniącego po dziś dzień istotną rolę w stymulowaniu i wspieraniu rozwoju gospodarczego;
- 100-lecia wydania „Bankructwa Małego Dżeka” książki Janusza Korczaka – powieści, która stała się pierwszym przewodnikiem przedsiębiorczości, kładąc tym samym podwaliny dla polskiej edukacji ekonomicznej.
Dla podkreślenia rangi i symbolicznego wymiaru inicjatywy, jako pięć największych organizacji skupionych wokół edukacji ekonomicznej zawarliśmy porozumienie na jej rzecz, zobowiązując się tym samym do skoordynowanej współpracy na rzecz wspierania idei i misji edukacji ekonomicznej.
Szanowni Państwo
w ramach XXVIII Festiwalu Nauki zostały przeprowadzone trzy spotkania klubowe na tematy:
pon., 2024-09-23 18:00 prof. ucz. dr hab. Agnieszka Cenkier
Partnerstwo publiczno-prywatne - sposób na poprawę komfortu życia
Partnerstwo publiczno-prywatne – ukierunkowanie współpracy sektora publicznego z przedsiębiorstwami prywatnymi na poprawę standardu życia mieszkańców
wt., 2024-09-24 18:00 prof. ucz. dr hab. Lech Kurkliński
Szkolnictwo wyższe a kreowanie Warszawy jako centrum finansowe nowej generacji
Warszawa jako centrum finansowe nowej generacji
czw., 2024-09-26 18:00 prof. dr hab. Mirosław Sułek
Unia Europejska jako aktor geopolityczny oczami prakseologa
Rosnące ambicje UE w zakresie odgrywania bardziej aktywnych ról międzynarodowych powodują wzrost militaryzacji jej członków. W ten sposób UE przekształca się w aktora geopolitycznego.
W roku ubiegłym w ramach XXVII Festikwalu Nauki przeprowadzone zostały trzy spotkania klubowe na tematy:
Jak geopolityka wyjaśnia świat
prof. dr hab. Mirosław Sułek
Ryzyko biznesowe, a historyczny problem lichwy i etos przedsiębiorczości
dr hab. Marcin Bukała
Przedsądy i komunikaty podprogowe
dr hab. Jerzy Kolarzowski
poniżej plik do darmowego pobrania : Jerzy Kolarzowski, Enchiridion. Podstawy negocjacji. Ujęcie lingwistyczne i prakseologiczne
Moralność wojny
Bezprecedensowy atak militarny Rosji na wolne, suwerenne państwo ukraińskie to rzecz niebywała.
Przywódcy rosyjscy tkwią w XIX-wiecznej doktrynie kolonialnej; która zakładała, iż potęgę państw budować należy przez wzrost terytorium i ludności. Nic bardziej błędnego; potęgę w globalnej wiosce buduje współcześnie kapitał intelektualny - czego przykładem jest wiele krajów, na przykład Singapur czy Korea Południowa. Rosja wypisała się z globalnej wioski na wiele lat.
Nie może być moralnego przyzwolenia dla kradzieży cudzego terytorium czy też dyktowania granic i treści konstytucji przez jakiekolwiek inne państwo. W cywilizowanych krajach nie ma i może być współcześnie przyzwolenia dla wojny.
Rodzi się szereg pytań o tę wojnę:
- jakie jest uzasadnienie moralne i polityczne inwazji na Ukrainę? Czemu służą kłamstwa o tej wojnie?
- jak długo rosyjskie władze będą łamać prawo międzynarodowe, zabijać ludność cywilną i niszczyć majątek narodowy?
- czy zbrodnie wojenne, moralne bankructwo najeźdźcy i utrata zaufania w większości krajów świata zostaną zrównoważone uzyskanymi korzyściami rosyjskiego społeczeństwa? Jakie to korzyści mogą postawić na szalę życie ludzkie i wolność?
- czy sankcje ekonomiczne Zachodu, obok moralnego wsparcia Ukrainy, są wystarczające?
- czy pomoc międzynarodowa dla Ukrainy jest sprawna, skuteczna i efektywna?
Protestujemy przeciwko tej wojnie i wierzymy w opamiętanie rosyjskich przywódców.
Prezes Zarządu Głównego Redaktor Naczelny
Towarzystwa Naukowego Prakseologii Prakseologia i Zarządzanie
Dr hab. Piotr Masiukiewicz, prof. em. SGH Zeszyty Naukowe TNP
Dr hab. Elwira Gross-Gołacka, prof. UW